Zhrnutie nášho výskumu a materiály pre štúdium sú dostupné na vyžiadanie.
Kontaktujte nás: slovensko@konopnybeton.sk
Téma ekológie je v dnešných dňoch veľmi aktuálna. Staviteľstvo vo forme, v akej je dnes realizované hlavným prúdom, má v značnej miere negatívny vplyv na životné prostredie a v neposlednom rade aj na zdravie ľudí. Spojením dvoch úžasných prvkov, vápna a konope, vzniká konopný betón - materiál, so zápornou uhlíkovou stopou a pozitívnym vplyvom na ľudské zdravie. Využívanie prírodných, ľahko obnoviteľných surovinových zdrojov je jedným zo znakov vyspelej spoločnosti. Nejde len o to, že sa v nich žije zdravo, ale tiež o to, že nie sú záťažou pre životné prostredie.
V súčasnosti, ak chceme na Slovensku realizovať stavbu z konopného betónu, môžeme použiť certifikované spojivá, ktoré sú vyrobené a navrhnuté priamo pre použitie v zmesi konopného betónu. Tieto spojivá sa však dovážajú zo zahraničia, z veľkej diaľky. To ovplyvňuje výslednú cenu zmesi a samozrejme životné prostredie, čo nie je úplne v súlade s našou filozofiou.
Alternatívou sú zmesi z lokálnych surovín. Použitím lokálnych materiálov dokážeme znížiť cenu konopného betónu o viac ako polovicu. Poznáme presné zloženie a môžeme eliminovať zložky s kontroverzným dopadom na zdravie človeka, či životné prostredie. Nevýhodou však je, že s využívaním alternatívnych zmesí máme na Slovensku len málo skúseností. Preto treba dôsledne zvážiť, do akej miery chceme experimentovať.
Dostupnosť konopného pazderia z lokálnych zdrojov je na Slovensku veľmi nízka alebo nulová. V dnešnej dobe sa konope u nás pestuje a spracováva vo výrazne menších množstvách ako v minulosti. Väčšinou je možné kúpiť nespracovanú konopnú slamu, ale konopné pazderie takmer vôbec. Zatiaľ nemáme informácie o stroji na našom území, ktorý by vedel spracovať konope dostatočne efektívne, kvalitne a v dostatočnom objeme na to, aby bolo pazderie použiteľné. Ďalším faktom je, že cena dovezeného pazderia je zásadne nižšia, ako cena pazderia, ktoré dokážeme vyprodukovať lokálne. Naše pazderie pochádza z krajín EÚ.