Uhlíková stopa nie je ani z ďaleka jediný problém ktorý riešime.
Regeneratívny prístup v staviteľstve je omnoho komplexnejší pojem.
🔻 PREJSŤ NA HODNOTY ORGANIZÁCIE 🔻
Ročne pribudne približne 5x viac bytov/domov ako je prírastok obyvateľov? Naozaj táto expanzia rieši problém nedostatku
bytov/domov? Je vlastne problém nedostatku bytov/domov reálnym problémom?
Zdroj: (2.poznámka)
Aj zdanlivo finančne nerentabilné projekty môžu byť financované s podporou komunity, či rôznych organizácii, fondov pre regeneráciu
ak spĺňajú kritériá spoločenského, či enviromentálneho prínosu.
Prežívame oddelenosť od spoločnosi aj od prírody. To ako dizajnujeme svoj priestor je odrazom nášho duševného stavu aj stavu ľudskej spoločnosti.
Mnoho ľudí chce zabezpečiť materiálny blahobyt pre svoje rodiny. Dávajme však pozor na to, aby vonkajšie bohatstvo nebolo prejavom vnútornej chudoby.
Oveľa väčšou hodnotou pre vašu rodinu sú dobré vzťahy a spoločne strávený čas!
Odporúčame zhliadnuť inšpiratívny dokumentárny film zo slovenskej produkcie homereset.sk
Film si môžete pozrieť tu >> www.homereset.sk
Život v blízkosti priateľov, prienik v spoločných aktivitách a záujmoch, vzájomné obohacovanie sa, spoločné učenie nových vecí a rozvíjanie svojich zručností. Budovanie komunít za účelom vytvárania podporného priestoru a rozvíjania ľudského potenciálu a medziľudských vzťahov alebo vzťahov človeka k prírode. Vedeli by ste si predstaviť život v takýchto podmienkach?
Rozdielne zámery s ktorými priestor tvoríme majú za následok zmeny v dizajne priestoru. Dizajnovanie ľudských sídel nového veku môže zmeniť náš zaužívaný pohľad na priestor, oslobodiť našu kreativitu a tvorivý potenciál. Ak do nových konceptov vnesieme vyššie uvedené zámery, výsledný dizajn sa môže zásadne líšiť od zaužívaných konceptov, akými sú napríklad 3+1 alebo 4+KK.
Položme si otázku:
Ako by podľa vás mohol vyzerať návrh priestoru podporujúceho vytváranie sociálnych väzieb, rozvoj zručností, rozvoj ľudského potenciálu,
integráciu do krajiny v súlade s prírodou a podporu biodiverzity, vzťahov človeka k prírode?
Čo o vás vypovedá priestor v ktorom aktuálne žijete?
S akým zámerom bol tvorený?
Čo je pre vás dôležité?
Nie len z chleba je človek živý, alebo inak povedané, nežijeme len pre peniaze. Ľudia majú tendenciu siahať vždy po cenovo najlacnejšej variante, ale narovinu, koľkí z nás si spravia hodnotovú tabuľku a rozhodujú sa pre produkt, či spoluprácu na základe súčtu bodov finančných aj nefinančných hodnôt?
Položme si otázku:
Koľko pozornosti v projekte dávame ekonomickým hodnotám?
A koľko pozornosti v projekte dávame ostatným, nemerateľným hodnotám?
Aké iné (nefinančné) hodnoty sú v živote pre vás dôležité?
Ako sa tieto hodnoty prejavujú pri návrhu a realizácii vášho projektu?
Vždy, keď kupujem produkt alebo službu vymieňam časť svojej energie a umožňujem danému subjektu pokračovať a rozvíjať jeho činnosti.
Napríklad pri nákupe výrobkovv s plastovým obalom podporujem ich výrobcov a vytváram pre nich priestor na trhu. Stávam sa investorom
a financujem ich ďalšie aktivity. Rovnako aj v iných oblastiach podnikania, napr. pri stavebných firmách spoluprácou podporujem ich
ďalší rozvoj a pole pôsobenia. Preto je vhodné zvážiť, koho chcem podporiť a na základe čoho sa rozhodujem pre spoluprácu?
Položme si otázku:
Čoho chcem byť súčasťou?
S kým spolupracujem?
Čo, alebo koho podporujem?
Rozdelenie finančných tokov a investícií našej organizácie
Okrem realizácie stavebného projektu otvárame priestor k spolupráci v mnohých ďalších témach. Vytvárame podporné prostredie pre rozvoj ľudského potenciálu, potenciálu ľudí vytvárať hodnoty a zveľaďovať svet okolo seba. Otvárame bránu k novej, regeneratívnej spoločnosti. Cez spoluprácu s nami máte možnosť nahliadnuť do sveta regeneratívnych kultúr prípadne stať sa jeho súčasťou.
Dizajnujeme novú spoločnosť tak, aby každá živá bytosť na tejto planéte mohla prežívať pocit hojnosti a blahobytu. Vonkajší stav spoločnosti je však prejavom duševného stavu jednotlivcov, samotných tvorcov, ľudských bytostí. Pojem regenerácia preto zahŕňa rovnako vnútornú regeneráciu ľudskej bytosti ako aj regeneráciu vonkajšieho prostredia. Nezabúdame pri tom na planétu a ostatné formy života.
Kladieme si otázku:
Ako žiť v hojnosti, dostatku a blahobyte tak aby sme čo najviac znížili negatívny dopad na planetárne ekosystémy a ostatné formy života?
🌍 Platforma regenerácie >>
[odkaz doplníme čoskoro]
Dizajn regeneratívnych systémov a kultúr
*Poznámky pod čiarou
V 3. štvrťroku 2021 bolo skolaudovaných 4.654 bytov (vrátane rodinných domov). V súhrne za 1. až 3. štvrťrok 2021 úrady schválili dokončenie 14 011 bytových jednotiek, čo nedosahovalo hodnoty z minulého roka. A to ešte nie je uzavretý 4. kvartál...
Prírastok obyvateľov SR od roku 2000 je asi 70.000 obyvateľov. Čo je priemerne 3.500 obyvateľov/rok. Z toho mi vychádza, že na jedného obyvateľa pripadajú minimálne 4 domy/byty.
Ak počítame, že v bytovej jednotke bývajú približne 3 ľudia povedzme rodina. Tak potom na každú rodinu pripadá minimálne 12 bytov alebo domov.
Otázka teda je... Kde všetky tie byty a domy sú? Kto ich vlastní? A kto v nich býva?